Bezpieczeństwo w przypadku pożaru – rola okien przeciwpożarowych

Bezpieczeństwo w przypadku pożaru – rola okien przeciwpożarowych

Skuteczna ochrona przeciwpożarowa jest jedyną formą zabezpieczenia domowych czy firmowych wnętrz przed swobodnym przepływem ognia po umyślnym lub nieumyślnym zaprószeniu. Decydujący wpływ na skuteczność danej instalacji ppoż mają nawet z pozoru najmniej istotne elementy, zatem nie tylko kompletne systemy bierne oraz czynne, lecz także pojedyncze urządzenia. Fundamentem są okna przeciwpożarowe – stolarka, która skutecznie blokuje rozprzestrzenianie się ognia.

Jak zwalczyć zagrożenie pożarowe?

Niekontrolowany pożar stanowi realne zagrożenie w większości przedsiębiorstw. W jednych ze względu na błąd pracownika bądź klienta, a w innych z tytułu niekorzystnych warunków środowiskowych czy obróbki łatwopalnych materiałów. Tak czy inaczej – pożar niesie destrukcję, zniszczenie oraz ogromne straty materialne, a czasami także w zasobach ludzkich. Ograniczenie ryzyka jego wystąpienia lub rozprzestrzenienia się stanowi fundament dbałości o dobro ludzi oraz firmowych finansów.

Stosuje się dwa rodzaje systemów ppoż – czynne oraz bierne. W ramach zabezpieczenia czynnego wykorzystuje się urządzenia do oddymiania i gaszenia ognia, a także całe i skomplikowane systemy ogniochronne, które wykrywają pożar, a w razie jego wykrycia – do gaszenia. Systemy bierne z kolei mają zupełnie inną charakterystykę. W ich przypadku funkcja ogniochronna jest realizowana w zasadzie cały czas i bez udziału operatora, dlatego w ich skład wchodzą drzwi, specjalne farby i lakiery, a także tytułowe okna przeciwpożarowe.

Stolarka okienna – czy warto w nią inwestować duże środki?

Okno przeciwpożarowe można nazwać podstawą firmowego lub domowego bezpieczeństwa względem ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się ognia i zarazem także przedstawicielem biernych systemów przeciwpożarowych. Elementy te służą głównie jako ostateczna mechaniczna blokada przed przenikaniem ognia oraz dymu pomiędzy pomieszczeniem objętym pożarem a zewnętrznymi częściami pobliskiej architektury. Szczególnie częstym problemem jest zajęcie się ogniem zabudowy znajdującej się niedaleko granicy działki, co z reguły prowadzi do dalszego rozprzestrzeniania się pożaru oraz kolejnych rosnących zagrożeń.

Zapominalstwo nie popłaca. Standardowa fasada każdego obiektu budowlanego jest w zasadzie odporna na przenikanie ognia, lecz inaczej jest w przypadku okien nieprzystosowanych do kontaktu z ogniem. Szybko ulegają rozszczelnieniu i stopieniu, w efekcie czego już po kilku chwilach nie stanowią żadnej bariery dla ognia. Czy zatem warto inwestować w dobrą stolarkę ppoż? Zdecydowanie tak!

Czym cechują się okna przeciwpożarowe?

Dobre okno przeciwpożarowe to takie, które spełnia wszelkie rygorystyczne wymogi i przepisy względem tego rodzaju elementu, musi zatem mieć wszelkie wymagane certyfikaty, atesty oraz zezwolenia. Bez nich okno jest niedopuszczone do obrotu oraz instalacji, w tym zarówno w naszym kraju, jak i w całej UE. Każde okno ppoż różni się wieloma parametrami. Jedne mają wpływ głównie na cenę czy na stylistykę, podczas gdy inne – na bezpieczeństwo i ogólną funkcję ochronną.

  • Konstrukcja: stała, rozwierna, jednokwaterowa, dwukwaterowa oraz wielokwaterowa. To bardzo istotny parametr, który definiuje konstrukcję okna, w tym możliwość jego instalacji w wybranym otworze w murze.
  • Odporność ogniowa: EI30 lub EI60. Wartości te określają czas w minutach, przez który dane okno przeciwpożarowe będzie w stanie oprzeć się działaniu ognia. Dla okna o parametrze EI30 wartość ta wynosi 30 minut, a dla okna EI60 – aż 60 minut.
  • Wyposażenie dodatkowe: okna przeciwpożarowe otwierane są wyposażone fabrycznie w samozamykacz, który chroni przed pozostawieniem okna w pozycji otwartej. Dzięki temu jego funkcjonalność jest zachowana przez cały czas. Klamka powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, a wypełnienie stanowić pełny panel, panel z przeszkleniem lub samo pełne przeszklenie. To jednak głównie rzecz gustu.

Nie bez znaczenia dla trwałości danego okna stanowią także okucia, które powinny zostać wykonane w całości ze stali nierdzewnej odpornej na wieloletnią eksploatację i przystosowane fabrycznie do zachowania właściwości użytkowych również po kontakcie bezpośrednim z ogniem.

Warto wiedzieć, że kwestię okien ppoż dość dobrze regulują aktualne przepisy, które co prawda nie są tam opisane bezpośrednio, lecz jako oddzielenie przeciwpożarowe elementy, które powinny zabezpieczać każdy nieosłonięty otwór w murze. 

Okno ppoż – obowiązek czy dobra praktyka?

Okno przeciwpożarowe to obowiązek w większości firm, w których obowiązują aktualne przepisy ppoż, lecz także dobra praktyka wszędzie tam, gdzie ich montaż nie jest obowiązkiem. Warto je zatem zastosować w obrębie przydomowego warsztatu czy niewielkiej firmy, w której w zasadzie nie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.

Podczas zakupu dobrze jest jednak wybrać mądrze producenta – okna, podobnie jak inne elementy stolarki ppoż, są fundamentem ogólnego bezpieczeństwa, dlatego powinny pochodzić od najlepszych i znanych firm na rynku systemów biernych. Tylko w ten sposób zachowasz bezpieczeństwo, dbając jednocześnie o stylistykę oraz komfort mieszkańców lub pracowników.

Możesz także przeczytać

Leave a Comment